Okna

Komfortowe mieszkanie – zadbaj o wentylację

W dzisiejszych czasach dobry plan ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze korzystanie z budynku. Planując budowanie, decydując się na konkretny rozmiar, kształt, styl obiektu warto wziąć pod uwagę istotne aspekty, takie jak na przykład wentylację. Istnieje wiele rozwiązań umożliwiających uzyskanie oczekiwanych efektów w późniejszym czasie.

Wentylacja dachów a okna

Poprawę cyrkulacji powietrza można zapewnić przez okna i ich regularne otwieranie. Istniejące okna dachowe również wpływają pozytywnie na ten aspekt i w wielu przypadkach ich odpowiednie rozmieszczenie w dachu uznaje się za wystarczające. Można jednak zrobić coś więcej. Wielu producentów okien dachowych oferuje gotowe rozwiązania wentylacyjne. Ich montaż jest opcjonalny, aczkolwiek zalecany, bo daje duży komfort, pewną automatyzację i możliwość spokojnego snu w dobrze przewietrzonym wnętrzu.

Rozwiązania do okien dachowych

Wentylacja dachów jako rozwiązanie sprzężone z oknami dachowymi działa półautomatycznie. Oznacza to, że system działa niezależnie od tego, czy okna będą otwarte, czy też nie. Może to zachodzić dzięki tzw. klapie wentylacyjnej lub jeszcze innemu urządzeniu, które po prostu przez cały czas działa i odpowiada za cyrkulację powietrza. Powietrze jest stale wymieniane, czuć więc jego świeżość, co od razu poprawia komfort życia osób użytkujących budynek i ma zbawienny wpływ na kondycję ścian, podłóg i innych elementów architektonicznych. Wentylacja przez większość czasu nie wymaga uwagi użytkowników, może działać przez lata w dobrym stanie.