Inne

Chipowanie psa – czy warto?

Od kilku lat coraz więcej psów na terenie naszego kraju zostaje poddanych chipowaniu. Czynność ta oznacza nic innego jak wszczepienie pod skórę zwierzaka specjalnego chipu, który nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Chip zostaje umieszczony w ciele psa, a może tego dokonać jedynie weterynarz. Chipowanie staje się coraz bardziej popularne jednak jeszcze nie każdy właściciel psa, zdecydował się na taki krok. Wiele osób posiada pewne wątpliwości, dlatego poniżej postarano się je rozwiać na dobre.

Chipowanie – czyli chip, weterynarz i pies

Na początku warto od razu zaznaczyć, że zabieg chipowania psa nie trwa zbyt długo i nie jest dla psa bolesny. Wielu właścicieli obawia się bowiem, że zrobi w ten sposób zwierzakowi krzywdę. W rzeczywistości wszczepianie chipa pod skórę nie boli bardziej niż zwyczajny zastrzyk. Taki zabieg jest wykonywany dzisiaj rutynowo. Doświadczony weterynarz sprawnie umieszcza czip pod skórą swojego pacjenta. Po chwili jest już zatem po wszystkim, a pies jest oznakowany.

Jakie korzyści przynosi chipowanie? – co na ten temat twierdzi weterynarz?

Chipowanie nie jest bolesne, a przynosi wiele korzyści. Otóż oznakowany pies może przejechać legalnie przez granicę wielu państw, a dodatkowo w razie ucieczki lub zagubienia łatwo jest takie zwierzę odnaleźć. To właśnie stało się głównie powodem do masowego wszczepiania chipów. Wiele psów uwielbia bowiem urządzać sobie ekscytujące wycieczki bez właściciela. W efekcie wiele zwierzaków nie wracało już nigdy do domu. Duża część takich psów spędza swoje całe życie w schronisku. Celem chipowania jest, więc zapewnienie właścicielowi kontroli nad psem i możliwości szybkiego odnalezienia ukochanego pupila.