Inne

Czy astygmatyzm ma związek z innymi wadami wzroku?

Ilość wad wzroku jest olbrzymia i okazuje się, że jedną z najczęściej spotykanych jest astygmatyzm. Jednak wada ta tylko czasem jest wybiórczym problemem, często towarzyszą jej nadwzroczność i krótkowzroczność, a wszystkie wpływają na widzenie i mogą wymagać soczewek korekcyjnych.

Co warto wiedzieć na temat astygmatyzmu

Astygmatyzm jest stanem, w którym nienormalna krzywizna rogówki może spowodować, że dwa punkty ogniskowe kierują się w dwóch różnych lokalizacjach, powodując, że obiekty widziane z bliska i na odległość będą rozmazane. Jeśli chodzi o to, jakie są objawy tej wady to na pewno ta, że astygmatyzm może powodować zmęczenie oczu, a także może być łączony z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Inna ważna informacja jest taka, że astygmatyzm może rozpocząć się w dzieciństwie, ale też dopiero w wieku dorosłym. Niektóre jego mniej specyficzne objawy obejmują ból głowy, zmęczenie oczu lub ogólne zmęczenie.

Astygmatyzm a inne wady wzroku

Nadwzroczność, powszechnie znana jako dalekowzroczność, jest błędem refrakcyjnym, w którym obraz odległego obiektu skupia się za siatkówką, albo z powodu zbyt krótkiej osi gałki ocznej, albo z powodu zbyt słabej mocy refrakcyjnej obiektu. Nierzadko występuje z astygmatyzmem, ale krótkowzroczność łączy się z tą wadą wzroku jeszcze częściej. Krótkowzroczność, jest innym stanem, w którym obraz odległego obiektu skupia się przed siatkówką, albo z powodu zbyt długiej osi gałki ocznej, albo z powodu zbyt dużej mocy refrakcyjnej obiektu. To jest przeciwieństwo nadwzroczności, które jest bardzo często łączone z astygmatyzmem właśnie.