Inne

Rodzaje dociepleniowego styropianu

Jeśli zastanawiamy się nad instalacją izolacji w naszym domu, to pod uwagę należy wziąć docieplanie styropianem. Opcja ta jest nie tylko najtańsza, ale sugerując się parametrami współczesnych tworzyw sztucznych, również najwydajniejsza. Styropian (Styropmin) znany jest z doskonałej izolacji cieplnej, która przewyższa nawet kosztowną wełnę mineralną. Niestety, jego jedyną wadą jest nienajlepsza akustyka, przez co musimy liczyć się z hałasem, jeśli mieszkamy w centrum dużego miasta.

Na który wariant styropianu postawić?

Nawet w tak wąskiej klasyfikacji, jaką jest spieniony polistyren, można wyróżnić kilka unikalnych rodzajów, dostosowanych do określonych zadań. Jeśli chodzi o docieplanie styropianem, najpowszechniejszy jest jego ciemny wariant. Mowa tutaj o styropianie grafitowym, który z uwagi na swoje ciekawe właściwości oraz charakterystyczny wygląd zyskał sobie niemałą popularność. Materiał ten uzyskuje się poprzez wzbogacenie polistyrenu dodatkiem grafitu, przez co styropian zyskuje łatwo rozpoznawalną, szaro-czarną barwę. Grafit wpływa pozytywnie na opór cieplny, co czyni z niego tworzywo idealne do izolacji.

Styropian ekstrudowany oraz ekspandowany

Wybierając spośród bardziej klasycznych odmian polistyrenu, docieplanie styropianem może zostać wykonane przy pomocy styropianu ekstrudowanego lub ekspandowanego. Różnica pomiędzy tymi dwoma wariacjami tworzy się już na poziomie ich produkcji, przez co nadawane są im odmienne cechy. O szczegóły najlepiej jest zapytać się sprzedawcy lub zapoznać z dołączoną do produktu etykietą.