Okna

Doświetlenie poddasza dzięki odpowiednim oknom

Duże i jasne poddasza oferują sporo miejsca w budynku, są więc chętnie wykorzystywane. W adaptacji tej przestrzeni pomaga umieszczenie w dachu okien, dzięki którym zapewnia się nie tylko odpowiednią ilość światła, ale też właściwą wentylację.

Poddasze o dużej użyteczności

W domach parterowych i jedno- lub dwupiętrowych poddasze może pełnić rolę strychu, ale równie dobrze mogą się tam znaleźć dodatkowe pokoje. Mając w planie budowanie domu z funkcjonalnym poddaszem dobrze jest od razu rozważyć istnienie okien, które wpuszczą do środka światło. Istnieje kilka różnych typów okien dachowych, więc nietrudno jest dopasować jeden z nich do potrzeb, nachylenia dachu, czy też stylu, w jakim został wzniesiony budynek. Okna dachowe w odróżnieniu od zwykłych mieszczą się na powierzchni – przeważnie – pochyłej, więc otwierają się w inny sposób. Niekiedy dla uzyskania dobrej widoczności i jak najłatwiejszego otwierania typy okien łączy się.

Zaopatrzenie w światło i powietrze

Umieszczenie w dachu okien pozwala w pełni użytkować poddasze i cieszyć się pięknymi widokami. Jest jeszcze inna funkcjonalność okien dachowych – jest to wentylacja dachów. W większości przypadków wystarcza regularne otwieranie okien, chociażby na kilka minut dziennie, by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz budynku. Dach, w którym znajdują się okna, jest mniej narażony na ewentualne skutki oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych, oczywiście pod warunkiem właściwego montażu i zachowania szczelności okien.