Okna

Poddasze jak marzenie

Przeznaczając przestrzeń zwaną strychem lub poddaszem do intensywnego użytku, warto zadbać od samego początku o odpowiednie warunki. Szczególnie ważna jest wentylacja. Poddasze znajduje się najwyżej i jest najbardziej narażone na wahania temperatury, jak też jej zbyt wysokie lub niskie wartości. Sprzyja to niekorzystnemu wrażeniu „zaduchu”.

Łatwe rozwiązanie?

Ponieważ wentylacja dachów (choć nie tylko ona) jest jednym z rozwiązań tego problemu, należy dołożyć starań, by była wydajna i jak najbardziej automatyczna. Niekiedy jeszcze przed rozbudowaniem poddasza trzeba wybrać odpowiednie okna lub zdecydować się na rozszczelnienie już obecnych. Rozszczelnianie jest po prostu czynnością umożliwiającą dopływ powietrza na poddasze przez zamontowane w dachu okna. To coś jak otwieranie, jednak z powodu innego umiejscowienia okna w płaszczyźnie działanie jest nieco inne. Niektóre okna można w ten sposób rozszczelnić całkowicie, inne jedynie częściowo.

Odpowiednie okna dachowe

Oczywiście, żeby uniknąć przeróżnych problemów, należy od razu wybrać odpowiednie okna dachowe. Dzisiaj możliwości jest bardzo wiele, między innymi liczne modele z nawiewnikami lub wbudowanym modułem klimatyzacyjnym. Okna takie nie potrzebują niemalże kontroli, system nawiewników bądź modułów gwarantuje automatyczną i ciągłą cyrkulację powietrza. Właściwe wietrzenie poddasza nie tylko czyni tę przestrzeń dużo przyjemniejszą do użytku, ale także wpływa pozytywnie na cały budynek. Częste wietrzenie jest też czynnikiem ograniczającym rozwój wielu poważnych chorób.