Wiele materiałów stosowanych w ogrodach łączy w sobie walory dekoracyjne z użytkowymi. Do takich zalicza się kora. To surowiec, który nadaje się do wykorzystania jako ściółka. Równocześnie gruba kora ogrodowa ma także walory dekoracyjne. Gdy zamierza się wykorzystać taki materiał, wówczas ważne, aby brać pod uwagę miejsce, w którym ma być zastosowany. Jednym z podstawowych zastosowań kory ogrodowej jest tworzenie ściółki. W takiej sytuacji warto postawić na surowiec, który występuje w naturalnym kolorze. Wynika to przede wszystkim z tego, że ma ona lepsze właściwości w stosunku do kory, która poddana została barwieniu. Natomiast przy stosowaniu kory ogrodowej przede wszystkim do uzyskania efektu dekoracyjnego warto postawić na wersję ozdobną. Wybierać można z różnych kolorów, które mogą być w ciekawy sposób łączone ze sobą.
Kiedy powinna być zastosowana gruba kora ogrodowa?
Gdy wybiera się korę ogrodową, nie można zapominać także o grubości poszczególnych kawałków. Dokonując zakupu, można zdecydować się na wersję drobno mieloną. To materiał, który stosowany jest rzadko, gdyż jest podatny na działanie wiatru. Jednak może się przydać, gdy niezbędne jest stworzenie ściółki pomiędzy małymi roślinami. Średnio mielona kora pozwala połączyć estetykę z szybszym rozkładaniem się. Natomiast gruba kora ogrodowa sprawdzi się w tych miejscach, gdzie niezbędne jest uzyskanie odporności ściółki na działanie wiatru.
Jak stosować korę ogrodową?
Jeśli zamierza się zastosować korę ogrodową do stworzenia ściółki, wówczas niezbędne jest branie pod uwagę, czy jest ona tworzona po raz pierwszy, czy jedynie dokłada się materiał. Dla uzyskania odpowiednich efektów początkowa warstwa powinna być grubsza. Z tego powodu trzeba zdecydować się na zakup większej ilości kory ogrodowej wybranego rodzaju. Natomiast w kolejnych latach często jedynie dosypuje się materiał, aby uzupełnić jego braki. Wówczas nie trzeba decydować się na tak duże zakupy, jak ma to miejsce przy pierwszym zastosowaniu kory ogrodowej.