Okna

Jak zadbać o prawidłowe wietrzenie mieszkania?

Dobrze wywietrzone, pachnące świeżością wnętrze gwarantuje dobre warunki do życia. Gdy na zewnątrz jest ciepło, łatwo jest to sobie zapewnić, otwierając okna i drzwi. Problemy pojawiają się wraz ze zmianą pogody na deszczową i zimną. Wtedy warto wykorzystać inne rozwiązania, na przykład okna dachowe z nawiewnikami.

Wykorzystanie nawiewników okiennych

Zajęci budowaniem pięknego domu ludzie zapominają często o tak istotnej kwestii, jaką jest wentylacja. Tymczasem na tym etapie dbałość o ten aspekt sprowadza się do wybrania odpowiednich okien i ewentualnie całościowego systemu klimatyzacyjno-wentylacyjnego. Godne polecenia są chociażby okna z nawiewnikami. Nawiewniki mogą być obecne przy dowolnych oknach, także dachowych – wentylacja dachów i przestrzeni w górnej części budynku również jest bardzo ważna. Niekiedy właśnie nawiewniki okazują się jedynym możliwym wyjściem, bo inne opcje są za drogie (systemy klimatyzacyjne do dachu) lub niepewne (rozszczelnianie okien dachowych).

Jak to działa?

Nawiewnik obecny w oknie umożliwia automatyczną wentylację, czyli wymianę „zużytego” powietrza z wnętrza budynku na całkowicie świeże z zewnątrz. Chociaż rozwiązanie to działa przez cały czas, dzieje się to w tle, jest niemalże niezauważalne – jedynym odczuwalnym efektem jest poprawa jakości powietrza i lepsze samopoczucie użytkowników wnętrza. Niektórzy mogą się obawiać, że w ten sposób w budynku będzie zimno, zwłaszcza zimą, albo powstaną wysokie koszty docieplania. Nic takiego się nie dzieje – działanie nawiewników jest bardzo delikatne i wyważone.